W pogoni za marzeniami. Projekt Dom.

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!

Niestety, choćbyśmy bardzo chcieli samo nie robi się absolutnie nic. No może poza bałaganem w mojej kuchni. Nie wiem kiedy on powstaje, nie wiem jak długo mogę sprzątać, po kilkunastu minutach on znowu jest! Wracając jednak do marzeń, one się nie spełniają. Jeżeli marzysz o wygranej w totka, to nie wygrasz jeśli nie pójdziesz do sklepu, nie kupisz kuponu i nie skreślisz cyferek. Marzysz o podróżowaniu? Musisz kupić bilet, poszukać noclegu, spakować walizki, załatwić dokumenty i pojechać. Jeżeli zaś, tak jak ja, marzysz o domu z ogródkiem, musisz go kupić albo wybudować.

Wielokrotnie pisałam, że nasze mieszkanie robi się za małe. Dzieci potrzebują osobnych pokoi, ja marzę o dużym salonie z kominkiem a tata o kawałku swojego miejsca do pracy. Igor bardzo chce mieć też psa. Psa – nie małego szczurka, kundelka czy kotka. On chce mieć psa i mówi o tym z częstotliwością 10 razy dziennie. Wybrał już rasę, płeć i imię. Wie czym będzie go karmił, gdzie on będzie spał i jaki kolor obroży mu kupimy. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić labradora w naszym mieszkaniu. Już my ledwo się mieścimy a pies takich gabarytów wykończyłby się na naszych szalonych 50m2. Nina marzy o imprezach z koleżankami na tarasie, własnej trampolinie i kawałku ogródka z kolorowymi kwiatami. A my stajemy przed jedną z ważniejszych życiowych decyzji – czy rozpocząć projekt dom?

Gotowy dom

Na chwilę obecną na rynku jest na prawdę duży wybór gotowych domów. Developerzy prześcigają się kto lepiej, taniej i szybciej. Kto bardziej dizajnersko i nowocześnie. Możemy znaleźć piękne domy szeregowe, duże bliźniaki albo domy wolnostojące.

Kupno gotowego domu ma niewątpliwie duży plus – nie trzeba „się budować”. Wiecie ja z tych, co zawsze powtarzają, że nigdy, przenigdy w życiu nie „będę się budować” bo to skończy się nerwicą, miesiącami awantur i trzema rozwodami. Mam świadomość swojego jakże cudownego ale jednak nerwowego charakteru. Zawsze chcę wszystko na dziś a nie na za rok.  Już na słowo „remont” mojemu mężowi robi się słabo więc słowo „budowa” chyba w ogóle w jego siłowniku nie istnieje. Chociaż…

Budowa domu

Zawsze uważałam, że pary, które decydują się na budowę domu otwierają przed sobą jakiś inny wymiar rzeczywistości. Przez kilka lat wyłączają możliwość rozmowy o czymkolwiek innym poza wymianą numerów do kolejnych fachowców, rozmową o rodzajach okien i kolorach elewacji.

Nie ma chyba jednak piękniejszego momentu, niż ten, w którym po miesiącach zmagań siadasz wygodnie na kanapie przed kominkiem w swoim idealnym domu. Domu, który wygląda dokładnie tak jak tego chciałaś. Ma dokładnie tyle metrów ile potrzeba Twojej rodzinie, tyle pokoi ile zawsze chciałaś mieć i garderobę dokładnie w tym a nie innym miejscu.

To jest największa przewaga budowy domu. To Ty masz wpływ na wszystko. Od Ciebie zależy jaką kupisz działkę, jaki wybierzesz projekt, kolor elewacji, rozmieszczenie pokoi czy ilość stanowisk w garażu.

Myśl o domu w mojej głowie zakiełkowała stosunkowo nie dawno. Może jakieś 3 lata temu. Od pierwszego momentu wiedziałam jednak jak ten dom ma wyglądać. Zakochana jestem w niedużych projektach domów nowoczesnych, o prostokątnej bryle i dwuspadowym dachu, postawionych prostopadle do ulicy.

projekt dom

projekt dom

 Projekt domu Dostępny 4A WAW1083 – www.extradom.pl    

projekt dom

projekt dom

Projekt domu Ines 2 PS WRW1247– www.extradom.pl

Marzę o otwartej przestrzeni w salonie, pięknej jasnej kuchni i gabinecie na parterze. Oczyma wyobraźni widzę jesienne wieczory przy kominku z tym wymarzonym psem u stóp. Widzę grille ze znajomymi w ogrodzie, letnie kinder party na tarasie i rodzinne pieczenie świątecznych pierniczków w kuchni.

 

projekt dom 1. Projekt domu Dostępny 4A WAW1083 – www.extradom.pl               

2. Projekt domu Ines 2 PS WRW1247 – www.extradom.pl       

 

Mam też takie bardzo przyziemne marzenia. Wiecie, Matka Polka zawsze myśli praktycznie – pralnia i suszarnia na poddaszu. Bez targania prania po całym domu. Wkładam do pralki, do suszarki a później szybciutko każdy zabiera co swoje i oczywiście pięknie układa w szafkach na miejsce. Bez rzucania na krzesło, kanapę, pod łóżko, na łóżko czy gdziekolwiek – taa odkładanie rzeczy na miejsce w mojej rodzinie chyba zawsze pozostanie w sferze marzeń! Spoza tej sfery mogę wyjść jednak z dużą sypialnią z piękną białą toaletką, której tak bardzo mi teraz brakuje i garderobą.

 

projekt dom

1. Projekt domu Dostępny 4A WAW1083 – www.extradom.pl               

2. Projekt domu Ines 2 PS WRW1247 – www.extradom.pl       

Mój tata mawia, że pierwszy dom powinno się stawiać dla wroga, drugi dla sąsiada a dopiero trzeci dla siebie. Chyba jednak nie będzie mi dane (chociaż kto wie?) zrealizować takiego planu. Wolałabym pozostać przy pierwszym, wymarzonym i dobrze zrobionym. Także proszę wszystkich posiadaczy domów i tych, którzy kupili domy gotowe i tych którzy zdecydowali się na budowę – dzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Piszcie o czym zapomniałam, co powinnam uwzględnić, co brać pod uwagę. Czy ponownie zdecydowalibyście się na zakup / budowę swojego domu? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Wszystkie rady mile widziane.

 

Wpis powstał we współpracy z firmą Extradom.